Ostroga piętowa (z łac.calcar calcanei, w anglojęzycznej literaturze określane jako CS calcaneal spur) to choroba powodująca dolegliwości bólowe guza piętowego w wyniku zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej ból zlokalizowany jest w części przyśrodkowej kości piętowej. Zmiany te powstają na skutek długotrwałego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Toczący się chronicznie proces zapalny powoduje, że we wrażliwym miejscu tworzy się nadprogramowa tkanka kostna. Na zdjęciu rentgenowskim ostroga piętowa widoczna jest jako ostra, dziobiasta wyrośl kostna, biegnąca od guza piętowego ku przodowi.

 



Główne objawy ostrogi piętowej to ból i tkliwość w obszarze pięty, zwłaszcza podczas chodzenia lub stawiania stopy po dłuższym okresie nieaktywności, na przykład po przebudzeniu rano. Ból może stopniowo nasilać się w ciągu dnia.

Najczęstszą przyczyną ostrogi piętowej jest stan zaplany rozcięgna podeszwowego, przeciążenie i naciąganie ścięgna Achillesa oraz więzadeł podeszwowych, które przyczepiają się do kości piętowej. Należy też pamiętać, że nie wszystkie bóle w obrębie pęty, muszą być od razu ostrogą piętową.

 

 

 AdobeStock_282229209.jpeg

 źródło: Stock.Adobe

Główne czynniki ryzyka: 

 

  1. Przeciążenie ścięgna Achillesa: Długotrwałe przeciążanie ścięgna Achillesa, które łączy mięśnie łydki z piętą, może prowadzić do mikrourazów i stanu zapalnego w obszarze przyczepu do kości piętowej.

  2. Niewłaściwe obuwie: Noszenie obuwia o zbyt słabej amortyzacji, braku odpowiedniego wsparcia stopy lub zbyt wysokich obcasach może zwiększać napięcie na ścięgnie Achillesa i przyczyniać się do powstawania ostrogi piętowej.

  3. Nadmierne obciążenie stopy: Aktywność fizyczna, zwłaszcza ta, która wymaga częstego chodzenia, biegania lub skakania na twardych powierzchniach, może prowadzić do nadmiernego obciążenia stopy, przyczyniając się do urazów i stanu zapalnego.

  4. Otyłość: Nadmierna masa ciała może zwiększać obciążenie stóp, co może przyczyniać się do powstawania ostrogi piętowej.

  5. Długi okres stania lub chodzenia: Praca lub aktywność, która wymaga długotrwałego stania lub chodzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia ostrogi piętowej.

  6. Anatomia stopy: Pewne cechy anatomiczne stopy, takie jak płaskostopie lub wysokie podbicie, mogą zwiększać napięcie na struktury w okolicy pięty, przyczyniając się do wystąpienia schorzenia.

  7. Wiek: Ostroga piętowa może występować częściej u osób starszych z powodu naturalnego procesu starzenia się tkanek i zmniejszenia elastyczności ścięgna Achillesa.

AdobeStock 429295684

źródło: Stock.Adobe

Jedną z metod, którą można wykonywać samemu w domu, aby unikać sytuacji napięć mięsniowych w okolicy rozcięgna podeszwowego, które prowadzą do tworzenia się ostrogi piętowej, jest rolowanie stóp na twardej piłce. Stopy należy rolować w pozycji stojącej, dociskająć piłkę do podłoża. Najlepiej wykonywać to 2 razy dziennie, po około 3 minuty na jedną stopę.  

Leczenie ostrogi piętowej najczęściej obejmuje:

 

  1. Leczenie zachowawcze: stosowanie lodu, ograniczenie aktywności obciążającej stopę, noszenie odpowiedniego obuwia i wykonywanie ćwiczeń rozciągających.

  2. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: Mogą być zalecane do łagodzenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego.

  3. Wsparcie stopy: Specjalne wkładki ortopedyczne na wymiar pomogą w zmniejszeniu napięcia na ścięgnie Achillesa, odciążą piętę i poprawią komfort funkcjonowania. 

  4. Fizykoterapia: Fizjoterapeuta może zalecić zabiegu fizykalne, specjalne ćwiczenia i techniki rozciągające, które pomogą w łagodzeniu objawów.


W gabinecie Happy Feet  Łódź wykonujemy indywidualne wkładki ortopedyczne na wymiar. Ogromną zaletą naszej technologii jest materiał z jakiego wykonane są wkładki. Odpowiednio dobrane materiały i odciążenia w okolicy guza piętowego przynosza naszym pacjentom ogromną ulgę. Naturalną rzeczą jest tak zwane "uciekanie" od bólu, dlatego z czasem zaburzony zostaje mechanizm chodu jak i praca całego organizmu, co bardzo odbija się na całym narządzie ruchu i może z czasem powodować bóle kolan, bioder lub kręgosłupa. Wkładki indywidualnie tworzone pod potrzeby danego pacjenta poprawiają dynamikę chodu oraz zwiększają komfort funkcjonowania. 

Ostroga piętowa często rozwija się stopniowo a niektóre osoby mogą nie doświadczać objawów przez długi czas. Jeśli objawy pojawią się, takie jak ból i tkliwość w okolicy pięty, ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą i ustalenie planu leczenia. 

źródło: Stock.Adobe

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. 

 

Skontaktuj się z nami

Lokalizacja gabinetu: ul. Wigury 7 (lokal 28/1), 90 - 302 Łódź


Wizyty umawiamy na konkretny dzień i godzinę


Zobacz pełne dane kontaktowe