NOGI I STOPY MAŁEGO DZIECKA

 

Dla rodzica największą radością jest widzieć, jak jego dziecko rośnie, rozwija się, zdobywa nowe umiejętności.

Nogi stopy dziecka zmieniają się tak samo, jak zmienia się budowa ciała młodego człowieka.

Obserwując swoje dziecko, pewnie często pojawiają się Wam pytania, czy oby na pewno wszystko jest ok?

 

Jak to jest z tymi stopami i kolankami?

Pierwszy rok życia dziecka

Dziecko zaczyna przygodę z pionizacją. Podpiera się przy meblach, wspina na paluszki, ugina kolanka, stawia kroki dostawnie…aż przychodzi wyczekiwany przez rodziców moment, że samodzielnie zaczyna stawiać pierwsze kroki…i tutaj pojawia się radość ale i pierwsze pytania:)

Na początku maluszek stoi i chodzi zazwyczaj na „szerokiej podstawie” w celu ochrony przed utratą równowagi. Jego kroki są szybkie. W tym czasie dziecko nie potrafi jeszcze przetaczać stóp, dlatego podczas stawiania kroków kładzie na podłożu całą stópkę. To okres kiedy stopy są płaskie i utrzymają się takie do około 4-5 roku życia. Dlaczego?

Dzieje się tak za sprawą tzw. podściółki tłuszczowej znajdującej się od spodu, której zadaniem jest zwiększenie powierzchni nośnej małej stópki. Znika ona dopiero około 4-5 roku życia i wtedy zaczyna uwypuklać się wysklepienie podłużne stopy.

Do drugiego roku życia może wystąpić fizjologiczna szpotawość kolan u dzieci, czyli ułożenie kolan na zewnątrz tak, że można byłoby włożyć między nie nawet małą piłkę:)

 

 

Drugi rok życia dziecka

Około drugiego roku nóżki prostują się, aby potem płynnie przejść w koślawość. Nóżki tworzą wtedy kształt litery X. Można wtedy zauważyć, że przy złączonych kolanach, odległość między kostkami przyśrodkowymi wynosić może nawet do 7 cm. U większości dzieci jest to FIZJOLOGIA. 

Kolana koślawe mogą utrzymać się do 7 roku życia! Do tego czasu odległość między kostkami przyśrodkowymi będzie się zmniejszać, wysklepienie stopy zacznie się odsłaniać i wyraźnie kształtować,
a chód stanie się bardziej stabilny.

Bardzo często przy koślawości kolan występują stopy płasko – koślawe. Koślawość kolan czyli wewnętrzna rotacja kończyn dolnych, przekłada się na dośrodkowe pochylenie stawu  skokowo – piszczelowego i zwiększone obciążenie wewnętrznej kolumny stopy. W uproszczeniu, pięta ulega skręceniu i opiera się o podłoże brzegiem wewnętrznym. 
Dziecko z tego typu wadą zdziera obcasy obuwia po stronie wewnętrznej.
 

 
 
7 - 8 rok życia dziecka

W tym wieku, jeśli stopy dziecka rozwijają się prawidłowo, to wyraźnie widać już sklepienie łuku podłużnego, kolana prostują się, chód przybiera stały charakter, jest stabilny i bezpieczny.

Proszę pamiętać o tym, że jakiekolwiek wątpliwości warto skonsultować z fizjoterapeutą. Dzięki prostym testom, jest on w stanie ocenić czy pewne rzeczy wynikają z fizjologicznego rozwoju dziecka czy wymagają terapii. Na pełen sukces w temacie prawidłowego rozwoju stóp i kolana, wpływa wiele czynników, min.: genetyka, aktywność sportowa, urazy, czynniki współtowarzyszące, otyłość, odpowiednie obuwie....ale o tym wszystkim, następnym razem:)

Zaglądajcie! Do zobaczenia!

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami

Lokalizacja gabinetu: ul. Wigury 7 (lokal 28/1), 90 - 302 Łódź


Wizyty umawiamy na konkretny dzień i godzinę


Zobacz pełne dane kontaktowe